Podczas leśnych wędrówek rozglądajmy się za żywicą sosnową i świerkową. Odcinamy nożem do słoika tylko kawałki z wysokości min. 1m (nie będzie na nich zwierzęcej sierści i innych niespodzianek). Żywica ma działanie antyseptyczne. Jest bogata w olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, witaminy i wiele innych cennych substancji. Oczywiście nie można stosować jej w czystej postaci, dlatego zrobimy maść z żywicy.

Maść żywiczna

Potrzebne będą:

Słoiczek żywicy w kawałkach (sosnowa lub świerkowa)

Tłuszcze twarde (olej kokosowy, masło shea, smalec gęsi lub inne)

Oleje (np. migdałowy, z pestek winogron, słonecznikowy, jojoba)

Wosk pszczeli

Witamina E (kilka kapsułek) – naturalny konserwant, rozpuszczalny w tłuszczach.

Wykonanie:

Staramy się w miarę oczyścić kawałki żywicy, ale nie musimy być bardzo dokładni. Słoik z żywicą zakręcamy i wstawiamy do kąpieli wodnej. Utrzymujemy temperaturę wody ok. 60-70 stopni. Żywica może rozpuszczać się długo, w zależności od tego, jak świeżą i ile zebraliśmy. Gdy już się rozpuści, zanieczyszczenia opadną na dno. Klarowny płyn będzie można zlać z góry.

Tłuszcze twarde razem z olejami i woskiem pszczelim roztapiamy w kąpieli wodnej. Na 1 część żywicy dajemy 1-2 cz. tłuszczu twardego, 1-2 cz. olejów i 0,5 cz. wosku. Proporcje nie są sztywne, im większy udział żywicy, tym bardziej kleisty będzie produkt finalny. Gdy tłuszcze się połączą w jednolitą masę, mieszamy, bądź miksujemy je blenderem w misce. Jednocześnie cienką strużką wlewamy ciepłą żywicę, ciągle mieszając. Gdy masa trochę przestygnie (do temperatury ciała), dodajemy wit. E (można wycisnąć ją z kapsułek po przekłuciu igłą) i całość jeszcze raz dokładnie mieszamy. Jeszcze ciepłą i płynną maść przelewamy do docelowego opakowania.

Jeśli zachowamy wszelkie zasady higieny, a tłuszcze wybierzemy rafinowane, to taka maść ma trwałość ok. roku w lodówce. Pomoże w oparzeniach, trudno gojących ranach, odleżynach, ale też odżywi i zrelaksuje. Natarcie klatki piersiowej pomoże przy katarze i kaszlu. Świetnie sprawdzi się na ukąszenia owadów i bolące mięśnie oraz stawy. Zregeneruje zniszczone mrozem dłonie.