Zapanuj nad pomidorowym chaosem

Pomidory rosną intensywnie, krzewią się i produkują ogromną masę zieloną. Jeśli im na to pozwolisz – stworzą dużo liści i łodyg, a mało owoców i w dodatku pojawią się one późno. Usuwanie wilków i liści w pomidorach jest więc sprawą kluczową. Poniżej przeczytasz: co, kiedy i jak obrywać u pomidorów, żeby plon był większy, a krzaki rosły prawidłowo.

Wilki pomidorowe – czym są?

W kąciku miedzy liściem a łodygą co i rusz pojawiają się zawiązki młodych pędów. To właśnie wilki – odbijające od głównego pędy boczne. Pomidory wielkoowocowe prowadzę na 1 pęd (wyjątkowo na 2), dzięki czemu plon jest szybko, a pomidory wygodnie podwiązywać. Krzaki, które rosną na 1 pęd są dobrze wentylowane – dzięki temu nie chorują i lepiej się zapylają. Aby pęd pozostał jeden – trzeba usuwać wilki. Wilki w pomidorze zaznaczyłam na czerwono:

Wilki w pomidorach – obrywanie

Nie ucinamy, tylko wyłamujemy – wilk ładnie się wyłamie w miejscu, z którego wyrasta.

Kiedy obrywać wilki? Im szybciej, tym lepiej. Wilki osłabiają roślinę, ciągną substancje odżywcze, opóźniają dojrzewanie owoców, bo zabierają im papu 🙂 Jeśli przeoczysz, wilk zacznie kwitnąć i w końcu owocować, ale będzie to ze znacznym opóźnieniem.

Wilki z pomidorów dość łatwo się ukorzeniają – można tak rozmnażać pomidory. Jednak na plon będzie trzeba poczekać. Dobre rozwiązanie, gdy jakiś kataklizm zniszczył nam krzaki, a już za późno na sianie rozsady. Takiego wilka wystarczy wsadzić do ziem, podlać i urośnie. Jeśli ktoś chce, może wcześniej ukorzenić go w szklance z wodą, ale i bez tego sobie poradzi. Wilk to żywotna bestia! Dlatego usuwanie wilków i liści w pomidorach powinno odbywac sie minimum raz w tygodniu.

Kolejny przykład wilka:

USUWANIE WILKÓW I LIŚCI W POMIDORACH

Widzisz wilka poniżej?

wilki pomidory

Prowadzenie pomidorów na dwa pędy, na trzy pędy

W pierwszej kolejności zostawiamy wilk bezpośrednio pod pierwszym gronem kwiatowym. To on jest najsilniejszy.

Jeśli chcemy prowadzić pomidory na trzy pędy – dodatkowo zostawiamy wilk, który wyrasta tuż przy samej ziemi.

Prowadzenie na kilka pędów jest dobre zwłaszcza przy koktajlówkach.

Plusy uprawy pomidorów na dwa i trzy pędy:

 • potrzeba mniej nasion
 • więcej owoców z jednego krzaka, jeśli pilnuje się wilków

Minusy uprawy pomidorów na dwa i więcej pędów:

 • opóźniamy plonowanie
 • potrzebne więcej nawozu
 • krzaki niewygodnie podwiązywać
 • krzaki są gęste i szerokie, mają mniejszy przewiew w środku = są bardziej narażone na choroby grzybowe

Obrywanie liści pomidora

Liście karmią pomidora dzięki fotosyntezie, ale nie wszystkie są potrzebne. Właściwe obrywanie liści jest ważne!

Obrywamy wszystkie liście w gronach kwiatowych – mają być w nich tylko kwiaty:

usuwanie liści pomidora
liście w gronach pomidora

Obrywanie liści pomidora od dołu

Zasady są proste:

 1. Obrywamy na raz maksymalnie 2 liście (w szczególnych przypadkach 3).
 2. Obrywamy liście, które dotykają ziemi.
 3. Stopniowo obrywamy od dołu liście pod gronami: kiedy owoce w gronie zapalą się (zaczną zmieniać kolor na dojrzały), powinno nie być już liści pod tym gronem. Dopóki grono rośnie – liście pod nim mają być.
 4. Obrywamy całe liście, nie w połowie.
 5. Jeśli dają się łatwo wyłamać – to wyłamujemy, jeśli nie – obcinamy. Nie ciągniemy na siłę – wraz z odrywającym się liściem może pójść skórka z łodygi – a to narazi pomidora na wniknięcie patogenów.

Moje pomidory jeszcze są wciąż zielone (choć już duże), dlatego wstawiam zdjęcie poglądowe prawidłowo oberwanych od dołu liści – zdjęcie ze strony Ekologiczny Poradnik Księżycowy.

usuwanie wilków i liści w pomidorach

Ogławianie pomidorów – po co?

Część pomidorów jest samokończąca – a więc w pewnym momencie przestają rosnąc wzwyż. Jednak zdecydowana większość rośnie dopóki mróz ich nie zetnie. Rosną, kwitną, owocują. Roślina w sierpniu nie wie, że z kwiatów, które właśnie się otworzyły już nie zdąży wydać owoców. Jeśli nie ogłowisz – będziesz mieć masę zielonych pomidorów na jesieni. Gorączkowo zbieranych, bo zapowiadają przymrozki. Ogławianie powoduje, że roślina nie wysila się na dojrzewanie pomidorów, z których nic nie będzie, a skupia na tych, które przed zimą zdążysz zjeść. Efekt: więcej jedzenia z krzaka, mniej roboty potem.

Ogławianie pomidorów – jak i kiedy?

Na przełomie lipca i sierpnia (pomidory gruntowe) lub do 15 sierpnia (pod folią) trzeba pomidory ogłowić. Dzięki temu zbierzesz na jesieni owoce dojrzałe oraz zapalone, a bardzo mało niepotrzebnych, obciążających roślinę, niedojrzałych i zielonych pomidorów. Owoce zapalone (czyli takie które osiągnęły ostateczny rozmiar i zaczęły, choćby minimalnie, się przebarwiać) dadzą radę dojrzeć w domu.

Ogławiamy w ten sposób, że zostawiamy 3 liście nad ostatnim (najwyższym) kwitnącym gronem. To co powyżej – ucinamy i wyrzucamy. I tyle 🙂

Usuwanie wilków i liści w pomidorach – podsumowanie

To stała część pielęgnacji tych roślin. Prowadząc pomidory na jeden pęd i obrywając odpowiednio liście powodujemy, że roślina maksymalnie skupia się na wydaniu obfitego plonu. Podam swój przykład: jako początkujący pomidoroholik, miałam ponad 100 krzaków, jednak nie do końca wiedziałam, jak prawidłowo powinno wyglądać usuwanie wilków i liści w pomidorach. Kilka lat później – krzaków było mniej, około 60. A owoców znacznie więcej, plon z krzaka wzrósł podwójnie! I w dodatku owoce pojawiły się szybciej. Usuwanie wilków i liści w pomidorach naprawdę wiele daje.

O odmianach i wysiewie rozsady pomidorów pisałam TUTAJ.